Туристична Зазріва

zazriva.sk

zazriva.sk

Проглянувши неймовірне відео, яке створив Павол Лаштіц «The way Fairy-tale Zázrivá», мені забажалося не тільки поспілкуватися з Паволом (див. пост Казкова Зазріва), а й більше написати про це маленьке словацьке село. То чим Зазріва може бути цікава туристам? Насамперед тим, що прихистить подорожніх, котрі втікають від міського гамору. Потішить око красою оравської природи. Радо зустріне тих, хто полюбляє ганяти крутими велотрасами. Задовольнить вибагливі смаки гурмана місцевими продуктами та стравами, які готують тільки тут – у Зазріві. Екстремалів зустріне гора Великий Розсутєц (Rozsutec) – одна з найкрасивіших та відвідуваних гір Словаччини. А взимку до ваших послуг гірськолижний відпочинок (траси і бази на будь-який смак та гаманець).

Про село

Село Зазріва розкинулося  на території нижньої Орави в північно-західній частині Словаччини. Зазріва – частина району Дольний Кубін, розташоване на трасі №36 між селами Парніца (Párnica) та Терхова (Terchová).

До села можна дістатися автобусним сполученням:

  • Від с.Парніца (м.Дольний Кубін і Кральов`ян)
  • Від с.Терхова (м.Жіліна)
  • Від с.Оравська Лісна (м.Наместово)

Також до цього селища ведуть велодоріжки з півночі через с.Оравська Лісна, зі сходу – від Оравського Підзамку або нижнього Кубіна через Кубінську Голю. Крім велотрас подорожній знайде у цій частині Словаччини незаймані місцинки. Отримає неймовірні враження від Оравської природи багатої на полонини, луки, водоспади, озера, потічки, які охороняють недоторкані смерекові та букові ліси.

 Карти велотрас

Траса Вишний Кубін-Істебне-Зазріва (Vyšný Kubín – Istebné – Zázrivá)

Колір: синій

Довжина: 33,8 км

Тип складності: SPORT (середній)

Призначення: гірські велосипеди

Покриття: асфальт, гравій, земля

Vkubin-istebne-zazriva

Терховсько-Зазрівська кільцева траса (Terchovsko – Zázrivský okruh)

Колір: синій

Довжина: 73,5 км

Тип складності: EXPERT (потребує фізичної підготовки та відповідних навичок)

Призначення: для всіх типів велосипедів

Покриття: асфальт

Terchovsko-zazrivsky

Траса Зазріва-Растоки-Грунє-Голя (Zázrivá – Rástoky – Grúne – Hoľa)

Колір: зелений

Довжина: 12,6 км

Тип складності: SPORT (середній, для прогулянок)

Призначення: гірські велосипеди

Покриття: асфальт, земля

zazriva-grune-hola

Траса Зазріва-Б`єла-Плешіва-Зазріва (Zázrivá – Biela – Plešivá – Zázrivá)

Колір: зелений

Довжина: 18,4 км

Тип складності: SPORT

Призначення: гірський велосипед

Покриття: асфальт, земля

zazriva-biela-zazriva

Траса Зазріва-Мала Гавраня-Старий Квартел (Zázrivá – Malá Havrania – Starý Kvartel)

Колір: жовтий

Довжина: 11,8 км

Тип складності: SPORT

Призначення: гірський велосипед

Покриття: ґрунтова дорога

zazriva-havrania-kvartel-1

 

Траса Зазріва-Доліна (Zázrivá – Dolina)

Колір: жовтий

Довжина: 2 км

Тип складності: REKREA (легка, для прогулянок)

Призначення: гірський велосипед

Покриття: ґрунтова дорога

zazriva-dolina

Нещодавні цікаві події

Зазріва цікава ще й тим, що тут підтримують і популяризують старі традиції вівчарства, намагаються зберегти культурну спадщину волохів. Щороку в жовтні мешканці села Зазріва влаштовують святкування з нагоди повернення чабанів з отарами з полонин до села. Це означає, що сезон випасу тварин закінчився. Святкова подія супроводжується виступами місцевих вокальних колективів, готуються частування з баранини, влаштовуються кулінарні зустрічі «Традиційні та стародавні страви Зазріви». Крім того, для тих хто займається вівчарством організовують семінар «Вівчарство у Карпатах – спадок, традиції та захист навколишнього середовища».

Зазріва відома ще й потужним місцевим виробником продуктів з овечого молока – SYREX Zázrivá. Тут гурман знайде все: від бриндзи до найрізноманітніших сирних смаколиків.

До речі, в українських Карпатах також з нагоди повернення чабанів влаштовують чи не найколоритніший фестиваль “Гуцульська бриндза” в Рахові. Хоча в кожному селі чи то містечку, звідки вирушають чабани з отарами, є свої звичаї та традиції їхніх проводів, очікування й повернення.

Гора Розсутєц (Rozsutec)

Гора Великий Розсутєц (Rozsutec) – одна з найкрасивіших та відвідуваних гір Словаччини. Не дивно, що на вершину гори ведуть дороги з усіх сторін світу. Гора Великий Розсутєц (1610 м) зі своїм молодшим братом Малим Розсутцем (1344 м) утворюють на північному сході гірський масив Мала Фатра. Зі Зазріви на гору веде три траси різної складності та довжини. Найдовша та найважча дорога – відрізок гірських хребтів Е3, який проходить через усю Оравську верховину, Кріванську та Лучанську Малу Фатру. Детальніше дізнатися про маршрути  можна на ресурсі MojaZázrivá.

Взимку неподалік від Зазріви, наприклад у с.Терхова, що знаходиться за 6 км, є гірськолижні траси та підйомники, а за 10 км – лижний центр Kozinec та VRÁTNA, за 24 км – лижний парк Kubínska hoľa.

Ось як охарактеризував село Зазріва в 1921 році відомий словацький письменник Ладіслав Надаші-Єґе: «Як добре, мило цьому люду тут, на сонечку, в затінку дерев, їхнє життя – це безкінечний відпочинок, живуть як пташки в лісі».

Матеріал підготувала Ірина Пушкар

Джерело: MojaZázrivá.sk, офіційна сторінка с.Зазріва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Архіви
Категорії