МАЧ 2021: підсумки

Photo: МАЧ-2021

Сьомий найбільший транскордонний літфестиваль Місяць авторських читань у Львові відбувся вже вдруге в онлайні. Українська частина програми не могла відбутися наживо через карантинні обмеження, їхню непередбачуваність стосовно міжнародного сполучення, а також через брак фінансування. Втім, усі авторські читання доступні в онлайні на YouTube-каналі МАЧ та Facebook-сторінці, а всі переклади згодом будуть доступні на сайті Мистецької ради “Діалог”.

У 2021 кризовому році фестиваль  в Україні продовжив свою довготривалу історію (заснований у 1999 році в Брні) завдяки підтримці Львівської міської ради, яка, зокрема, через програму офісу Львів місто літератури ЮНЕСКО взяла на себе найбільшу частку витрат. Традиційно представництво своїх літератур в Україні в рамках МАЧу підтримали Чеський центр у Києві, Посольство Республіки Словаччина в Києві та Літературно-інформаційний центр з Братислави.

МАЧ у 2021 році вдвічі скоротив свою міжнародну лінію, і запропонував глядачам 16 авторів та авторок української програми, 10 словацьких та 5 чеських вечорів у трансляції з синхронним перекладом з Брно.

Українська програма концептуально орієнтувалася на широке охоплення — жанрове, тематичне та географічне: відкривала фестиваль Оксана Луцишина, лауреатка Шевченківської премії 2021 — з Техасу, а закривав літературний марафон Василь Махно з Нью-Йорка. Окрім репортажу, поезії, художньої прози та документалістики, у програмі була акцентована також тема російсько-української війни, яка привертає багато читацької уваги своєю гостротою та  актуальністю. Майже 43 тис. осіб аудиторії сягнуло охоплення сторінки проєкту впродовж липня.

Місяць авторських читань у Львові відбувся вперше 2015 року, коли Україна була запрошеною Почесною гостею міжнародного фестивалю. Після того Мистецька рада “Діалог” стала українським осередком проєкту, тож впродовж 2016-2019 рр. Туреччина, Грузія, Іспанія та Румунія встигли завдяки МАЧ презентувати свої культури для українського читацтва.

У 2020 році МАЧ одним з перших адаптувався до онлайну, і віртуально презентував українцям Угорщину, та поширював у європейському інтернет-просторі перекладені угорською та чеською українські авторські читання, супроводжуючи це публікацією низки перекладів у закордонних ЗМІ.

Упродовж діяльності проєкту Україну загалом відвідали близько 300 іноземних авторів і авторок, і майже 100 українських були учасниками фестивалю (половина з них — у закордонних містах проєкту). Загалом МАЧ у Брно відвідали вже близько 1500 письменниць.

36,3 тис.хв., або 605 годин люди дивилися МАЧ 2021 отож, на кожного гостя чи гостю наших ефірів припадає близько 19,5 год глядацької уваги. Ми вдячні за допомогу та інформаційну підтримку усім багаторічним партнерам нашого проєкту: UA:Радіо Культура, Суспільне:Культура, Радіо Перше, LitCentr, Zbruc, MediaLab, Контур, вебсайт Ukrajina-Slovensko.

Проєкту допомагали волонтерки Юліана Лесняк, Наталія Панчишин, Сюзанна Борисенко.

Над фестивалем працювали, як і завжди, перекладачі та перекладачки: Ірина Забіяка, Тетяна Окопна, Радомир Мокрик, Олександра Ковальчук, Дмитро Майданюк, Марія Каранець, Марія Косенко, Яна Коник, Софія Челяк, Марія Шевчук, Ольга Побережник, Ольга Козловська, Наталія Ващук.

Редагувала тексти перекладів Оксана Думанська. 

Модерували зустрічі Олена Гусейнова, Євгенія Нестерович, Маріанна Максимова. 

Технічне забезпечення онлайн-трансляцій Назар Кузьма.

Координаторка фестивалю Єва Райська. 

Директор фестивалю Григорій Семенчук.

Організатори фестивалю у Львові: Мистецька рада “Діалог”

Організатори в Брно: видавництво “Вітряні млини”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Архіви
Категорії