Фіцо не розуміє, як за 5 днів можна було організувати марш. Ми запитали в організаторки Кароліни Фарської

Автор статті: Зузана Боднарова/Zuzana Bodnárová для Fiči.SME.sk

Кароліна Фарска під час Великої антикорупційної акції в Кошицях, червень 2017 (джерело: SITA)

Кароліна Фарська під час Великої антикорупційної акції в Кошицях, червень 2017 (джерело: SITA)

Кароліна Фарська – учениця середньої школи,  їй не виповнилося ще й двадцяти років.  Натомість входить до команди молодих людей, котрі організували пам’ятний марш на честь вбитого журналіста Яна Куц`яка та його нареченої, археолога Мартіни Кушнірової.

Марш був аполітичним і єдиним присутнім на марші політиком був президент Андрей Кіска, який був там радше, як громадянин. Домовився з організаторами, що не виступатиме з жодною промовою, вшанує зі свічкою в руках  пам’ять вбитого.

В п’ятницю, 9 березня, люди продовжили сходитися під гаслом «Встаньмо за порядну Словаччину». Цього разу йдеться про невдоволення громадян із ситуацією в країні. Люди вимагають докладного та незалежного розслідування вбивства Яна Куц`яка та Мартіни Кушнірової за участі міжнародних слідчих і нову надійну владу: без посадовців, яких підозрюють в корупції та в зв’язках з мафією.

Прем’єр-міністр Роберт Фіцо на останніх прес-конференціях критикував громадянські ініціативи й дивувався, як можна було організувати марш за 5 днів. Про організацію таких маршів, а також на решту наших питань відповіла Кароліна, яка є частиною молодої команди, в котру входять Катаріна Наґи-Пазмани, Петер Наґи, Юрай Шеліґа та інші). Кароліна Фарська свій досвід в організації масових акцій набула в торішніх багатотисячних Антикорупційних маршах.

– Чому цього разу вирішила приєднатися до організації вуличних протестів?

– Щойно ми дізналися минулого тижня, що саме трапилося й що це правда, наша команда вирішила, що не можна це так залишати, це екстремальна річ. Потім довідалися, що подружжя Пазмани-Наґи виклали у Facebook пост про марш. Ми відгукнулися, хотіли в першу чергу їм із цим допомогти, щоби все вийшло добре.

– Чи всі з вашої попередньої команди приєдналися?

– Через те, що ми учні середньої школи, багатьом із нас зараз треба думати про екзамени. Декотрі мають іншу діяльність, якою потрібно займатися. З нашої «антикорупційної» команди приєдналися Роберт-Мартін Гудєц, Лукаш Фуле і я.

Мітинг, що готується на п’ятницю, то вже інша справа. Тоді ми зібралися, щоби вшанувати пам’ять двох вбитих людей. Тепер це має політичний характер, бо маємо кілька вимог, разом з тим, ми позапартійні, нас ніхто не підтримує, ніхто там не агітуватиме, ні з ким не співпрацюємо.

– Ніхто з політиків навіть не спробував запропонувати вам співпрацю?

– Можливо, там про такі речі думають, та в будь-якому випадку такі пропозиції відразу ж відкинемо. Нас це не цікавить.

Кароліна (четверта зліва) на чолі п'ятничного протесту в Братиславі (джерело: SME/Jozef Jakubčo)

Кароліна (четверта зліва) на чолі п’ятничного протесту в Братиславі (джерело: SME/Jozef Jakubčo)

– Прем’єр-міністр не розуміє, як можна було організувати таку акцію за 5 днів. Ти можеш пояснити, як це вдалося?

– Мені здається, що з його боку дуже безвідповідально й вульгарно в першу чергу заявляти про те, що всі повинні говорити про необхідність розслідування вбивства, а не про відповідальність того чи іншого  політика. З іншого боку, він намагається приховати все претензіями на кшталт за скільки днів ми надрукували значки, говорить про конспірацію, при цьому стверджує, що декотрі речі мали би функціонувати швидше. Коли з’ясував, що ті значки (йдеться про значки з написом #AllForJan – прим.ред.) надрукувало видавництво (Ringier накладом 3500 – прим.ред.), й тисячами розповсюдило за три дні, не така то вже й велика справа, то повинен усвідомлювати, що решта висловлених ним сумнівних тверджень, – вигадки (йдеться про його заяву, що Сорос профінансував друк значків- прим.ред.). Сумно й непорядно поширювати таку брехню з огляду на те, що діється в країні. Люди втрачають віру в державні інституції, а дана ситуація це тільки підтверджує.

– Як виникає така акція? Можеш описати план дій?

– Перш за все, що маєте зробити, це повідомити місцеву владу й отримати всі дозволи. Місто з’єднає вас з поліцією, влаштує зустріч. Коли ми організовували Антикорупційний марш, поліція завжди була присутня, ми точно з ними обговорили, що, як і коли буде, коли почнеться акція, ми знали, як маємо поводитися в деяких ситуаціях, коли маємо з ними контактувати, а коли могли б обійтися без них.

Потім потрібно подбати про безпеку під час акції, подбати про волонтерів. Бажано мати одного волонтера на 50 чоловік, які би прийшли, та це вирішує організатор. Потрібно подбати про швидку допомогу, сцену, освітлення, позначення маршруту, наприклад, про флаєри для учасників. Це речі, про які ми, організовуючи першу акцію, не знали. Та коли людина розбереться, враз відчує, що потрібно робити, й що це не важко, просто необхідно все розпланувати.

– Звідки берете гроші на вкрай необхідні витрати?

– На цей протест ми відкрили прозорий рахунок, на який люди надсилають гроші. Там же оприлюднюємо всі витрати, на все маємо квитанції. Нас фінансують громадяни, все прозоро. Якщо когось цікавить, хто нас фінансує, то може це подивитися.

– Ти організовувала не один марш та акції? Хвилюєшся перед подією чи щось змінилося?

– З точки зору безпеки, під час таких акцій  важливо враховувати різні ситуації і не варто їх недооцінювати, бо йдеться про маси людей. Найголовніше, щоби все пройшло спокійно, щоби ні з ким і нічого не трапилося й не було пошкоджено жодне майно. Я знаю, що маю робити, але усвідомлюю, що до всього треба ставитися з повагою. Кінець кінцем, це дуже серйозно.

– Чи траплялося тобі боятися якоїсь негативної реакції? Припускаю, що гидкі речі вам пишуть досить часто.

– Такі повідомлення надходять часто, переважно пейоративні. Та в реальному житті людина не прийде до вас, щоби це сказати, хоча таке зі мною траплялося й це неприємно. На жаль, це не конструктивна критика, шкода, що та чи інша людина не спроможна ні на що, крім лайки, та це її рішення. Позитивних відгуків значно більше.

– За тиждень в тебе випускні іспити. Впораєшся?

– Все в порядку, складаю іспити на наступному, а не на цьому (сміється). Застосовую тайм-менеджмент. У мене зараз період, коли багато часу присвячувала іншим речам, а не навчанню, з іншого боку, екзамени складатиму з давно пройдених предметів.

Джерело: Fiči.SME.sk

Переклала Ірина Пушкар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Архіви
Категорії