4 свідки давнього минулого

Спішський замок/Spišský hrad

Спішський замок/Spišský hrad

Більшість словацьких середньовічних замків не збереглась до наших днів у всій своїй первозданній красі. Від них залишились самі руїни. Проте декотрим замкам пощастило, життя не завмерло в них. Так, приміром, замки Бецков, Стречно, Чахтіцкий і Спішський пропонують гостям не тільки свою цікаву історію у вигляді музейних експозицій, а й привабливі програми: нічні екскурсії, театральні вистави, фестивалі, участь у бенкетах тієї чи іншої епохи, можливість проведення шлюбних церемоній.

Спішський замок/Spišský hrad

Спішський замок – пам’ятник Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Спішський замок – історичний центр Пряшівського краю. Руїни Спішського замку – це найбільший середньовічний фортифікаційний комплекс на території Центральної Європи. Він займає площу 4 га, а на п’яти внутрішніх дворах замку збереглись руїни XIII-XVIII століть. В середині XV сторіччя королівський замок переходив у руки різних дворянських родин, які й розбудували його до теперішніх масивних розмірів. За наказом Запольських тут побудували каплицю у пізньоготичному стилі, а рід Турзо провів перебудову у ренесансному стилі. В 1780 році частково оновлений замок згорів. І тільки в 70-ті роки минулого сторіччя почались роботи з консервування його руїн. Сьогодні на території замку знаходяться експозиції Спішського музею, а влітку тут відбуваються різноманітні заходи для дітей та дорослих, приміром, історичне фехтування, театральні вистави та концерти.

Увага! Замок з листопада до березня закритий для відвідувань.

GPS координати замку: 48°59’58.000″ N, 20°46’3.000″ E

Спішський замок розташований поблизу села Жегра.

Карта проїзду до Спішського замку, foto: spisskyhrad.com

Карта проїзду до Спішського замку, foto: spisskyhrad.com

Інформаційний центр для туристів знаходиться у місті Левоча.

Чахтіцкий замок/Čachtický hrad

Руїни Чахтіцкого замку знаходяться на заході Словаччини між селами Чахтіце та Вішньове. Цей замок було побудовано в другій половині XIII століття. Замок був резиденцією, а згодом і місцем ув’язнення кривавої графині Єлизавети (Алжбети) Баторі. У 1708 році замок взяли куруци Ференца Ракоці й зруйнували його. З того часу замок стоїть у руїнах.

Сьогодні великий інтерес до Чахтіцкого замку привертає саме легенда про угорську графиню Алжбету Баторі, котра під час свого 25-річного правління, нібито, вбила більше 600 молодих дівчат. Вона робила це, бо вірила, що купаючись в їхній крові, збереже молодість. Але коли почали зникати доньки заможніших підданих, у цю ситуацію мусив утрутитися палатин Угорщини Юрай Турзо. За легендою, він наказав замурувати її живцем в спальні замку. Та її привид і по нині з’являється перед відвідувачами фортеці.

Дістатися до Чахтіцкого замку можна автомобілем (траса D1 Братислава-Жіліна), потягом, автобусом.

Здійснити віртуальну прогулянку руїнами замку можна тут.

Чахтіцкий замок/Čachtický hrad

Чахтіцкий замок/Čachtický hrad

Замок Бецков/Hrad Beckov

Прямісінько над селом Бецков, що розташоване між двома містами Новим-Местом-над-Вагом і Тренчіном, на вапняковому стрімчаку висяться руїни ще одного замку, – замку Бецков, що був побудований у другій половині XIII століття. Законсервовані руїни – аттик палацу, фрагменти віконної лиштви, залишки склепінь дають уявлення про бувшу міць цієї неприступної фортеці. Перші письмові згадки про замок відносяться до XII століття.

У XIV столітті замок перейшов у власність угорського вельможі Матуша Чака, котрий наказав перебудувати замок, зміцнивши передовсім оборонні мури. Та золота ера для замку настала тоді, коли він перейшов у власність вельможі польського походження Стібора. Стібор перетворив замок у своє родове гніздо, вклавши значні кошти у його перебудову. Був побудований розкішний внутрішній двір за зразками королівських дворів, а також багато оздоблена капличка. Однак рід Стіборівців володів замком тільки до 1434 року, до смерті сина Стібора. Зі смертю Стібора-молодшого по чоловічій лінії цей рід припинив своє існування і замок знову перейшов у власність короля Сигізмунда I. Після пожежі в 1715 році замок Бецков спорожнів.

У наші дні на його території проводяться різноманітні фестивалі, наприклад, повітряних зміїв, виноробства, лучників, але, мабуть, найцікавішими є вечірні екскурсії, присвячені саме колишній співвласниці замку – кривавій графині Алжбеті Баторі (дітям молодшим 10 років заборонено відвідувати цю екскурсію). Увага! Замок Бецков відкритий для відвідувань з травня по вересень.

Замок Бецков/Hrad Beckov

Замок Бецков/Hrad Beckov

Замок Стречно/Hrad Strečno

Історія замку Стречно починається у XIV столітті. Наступних чотири століття замок переходив з рук в руки кількох власників, а наприкінці XVII століття за наказом короля Леопольда був зруйнований. Сьогодні мальовничі руїни замку, що здіймаються над річкою Ваг, частково реконструйовані та законсервовані. Поважський музей розмістив у них постійну експозицію історії замку. Влітку тут проводяться різноманітні заходи для дітей та дорослих, а в капличці замку – шлюбні церемонії.

Цікавим є той факт, що наприкінці XVII століття при розкопках каплички, між 50 зотлілими тілами знайшли нетлінне тіло самої пані замку Стречно – Жофії Бошнякової (1609-1644). На той час вона була мертвою вже 49 років. Тіло Жофії залишалося протягом 365 років без змін. Останки дворянки зберігалися у костелі Святого Мартіна в селі Тєплічка-над-Вагом. На її «мумію» приходили дивитися не тільки туристи, а й місцеві, котрі молилися до її останків, вважаючи святою. Але в 2009 році останки Жофії Бошнякової були спалені психічно хворим чоловіком.

Увага! Взимку замок закритий для відвідувань.

Замок Стречно/Hrad Strečno, foto: strecno.sk

Замок Стречно/Hrad Strečno, foto: strecno.sk

Пост підготовлено за матеріалами ресурсів: cachtickyhrad.eu, hrad-beckov.sk, muzeum.sk/hrad-strecno.html, teplickanadvahom.sk, spisskyhrad.com

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Братиславський Град і замок Дєвін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Архіви
Категорії